עיצוב פנים כפרי

עיצוב בסגנון כפרי

בתים בסגנון כפרי נולד במקור בארצות הברית ובאירופה המאופיינים בבנייה המבוססת על משאבי טבע קיימים ועל יכולת עיבוד ידנית ושימוש בחומרים במצב הגולמי שלהם. עיצוב פנים בסגנון כפרי מתבטא בעיקר במראה חמים ומזמין המתאים לכל בית וכל חלל. 

החומרים העיקריים המשמשים לעיצוב בסגנון כפרי הנם סוגי עץ שונים, לרוב צבועים בגוון כהה או מצוירים במוטיבים המזכרים עבודות עץ יקרות, סוגים שונים של אבן טבעית ופרופילי ברזל טבעיים. טקסטיל מקבל חשיבות רבה. בד הופך להיות מעוטר או לחלופין מקבל צורות גיאומטריות פשוטות, כמו פסים. צבעים פופולריים: גווני שמנת, בז', גוונים עדינים של חום ושילוב דקורטיבי של גווני אדום, צהוב, ירוק וגווני לבן בעיקר לוילונות כותנה על החלונות מעל המיטה.

צורה ופתחי המבנה 

בסגנון הכפרי, קיימת חשיבות גדולה לפתחים של המבנה ולצורה שלהם. לכן, רוב הזמן העיצוב יכלול פרופיל ברזל או אלומיניום בלגי עם חלוקה קלאסית של החלונות, כדי להעצים את העיצוב הכללי של החלל. כמובן גם קיימת חשיבות רבה על הצבעוניות. שימוש נוסף וחשוב מאוד לחלונות הוא המסגור של הנוף וההתחשבות בו לטובת העיצוב של המבנה כדי לחזק את הקשר אל החוץ ואל הטבע.

סגנון הריהוט בעיצוב הכפרי הוא אינו נראה מקרי. כיסאות, ספות, שולחנות וארונות עשויים מעצים לפעמים מעצים פשוטים או לחלופין מעצים משובחים יותר ולרוב צבועים. פריטים כמו: מסגרות, דלתות, ארונות או אפילו קירות מקבלים תוספת של פיתוח המשדרג את המראה שלהם. פריטים כמו: מיטות, שולחנות, כיסאות עם מסגרת בשילוב פרופילי ברל. מאפיין נוסף הוא שימוש בידיות חיצוניות המשלבות את החומרים המאפיינים את המראה.

עיצוב פנים כפרי

סלון בסגנון כפרי

ליצירת סלון בסגנון הכפרי מומלץ לשלב מערכת ישיבה נוחה ומזמינה, בשילוב עם כריות רבות המשלבות טקסטורות שונות ושמיכת התכרבלות הזרוקה ברישול להשלמת המראה. בנוסף, מומלץ לשלב שולחן קפה מעץ גולמי המשלב פיתוחי מתכת ושילוב של אלמנטים דקורטיביים טבעיים או לחלופין שולחן מעץ משובח יותר בצבע כהה.

כדי ליצור אלמנט משיכה על אחד הקירות ניתן לשלב בריקים בצבע המתאים לעיצוב הכללי או ליצור טיח דקורטיבי היוצר אלמנט מחוספס וחמים. בנוסף, מומלץ לתכנן גופי תאורה צמודי קיר או גופי תאורה עומדים עם תאורה חמה ליצירת מראה ביתי ונוח וכן מומלץ לפזר מספר עציצים.

מטבח כפרי

לעיצוב מטבח בסגנון הכפרי מקובל להשתמש בסוגי עץ שונים ומגוונים בצבע, מבהיר עד כהה, חזיתות ארונות מטבח יכולים להיות עם עיטורים ופיתוחים, בדרך כלל עם ידיות חיצוניות בולטות. במטבח הכפרי קיימים אלמנטים דקורטיביים נוספים, כמו קישוטים אמנותיים וצמחיה עדינה. חיפוי קירות יהיה בדרך כלל מאבן טבעית או משיש שיוצר מראה אחיד וחלק.

באי במרכז המטבח מומלץ לשלב משטח בוצ'ר ואפילו לתלות מעליו מתלה סירים כבד ממתכת או גוף תאורה. קיימת גם חשיבות רבה בבחירת מוצרי חשמל, רצוי לבחור תנור וכיריים המשתמשים באותם עקרונות. חדר שינה, בסגנון כפרי, תמיד יכלול מיטת עץ גדולה. כמו כן, ניתן לתכנן מסגרת ובסיס מיטה נמוכים או להעצים את המראה על ידי שימוש במסגרת מוגבהת היוצרת אלמנט מרכזי מרשים וניתן לתכנן ולעצב מסגרת עם פיתוחים מיוחדים בעיצוב אישי.

טקסטיל, כמו וילונות וכיסוי מיטה, ניתן לשלב בעיקר בדים מכותנה חלקים, בעלי טקסטורות נעימות, שיתחברו לדומיננטיות של העץ בחלל. את שאר הריהוט בחלל, כמו ארונות, שידות צד או שידת מגירות, מומלץ להתאים לאותו גוון עץ ולשלב מעטפת שקטה יותר ליצירת איזון.
לעיצוב חדר אמבטיה בסגנון הכפרי מומלץ לשלב חיפוי קיר דומיננטי מאבן טבעית, פסיפס או יחד עם צביעה עמידה במים או שליכט ליצירת איזון בחללים שהם קטנים בדרך כלל. מומלץ לשלב משטח כיור מעץ מלא עם כיור מונח וארון אחסון עם עיטורים, פיתוחים וידיות. ניתן להוסיף משטח עץ נוסף מעל הניאגרה הסמויה או על אדן החלון ליצירת המשכיות בין כל מרכיבי החדר.

למי מתאים עיצוב בסגנון כפרי?

הסגנון הכפרי מתאים לרוב הבתים בישראל. כדי ליצור את העיצוב המותאם לבית באופן אישי חשוב לאזן בין: החומרים, הצבעוניות ופריטי העיצוב ביחס לגודל החלל הקיים, כדי להבטיח תוצאה יעילה, נעימה ושימושית.